Munkaviszony megszüntetésével és közös megegyezéssel kapcsolatos tudnivalók
Hogyan szüntethető meg a munkaviszony?
Általánosságban a munkaviszony megszüntethető a munkáltató és a munkavállaló közös megegyezésével, rendes és rendkívüli felmondással, azonnali hatállyal próbaidő alatt, valamint a határozott időre foglalkoztatott munkavállaló munkaviszonya megszüntethető indoklás nélkül, azonnali hatállyal a még hátralévő időre, de maximum 1 évre átlagkeresettel történő megváltás mellett.
Mik a közös szabályok?
A munkaviszony megszüntetésére irányuló jognyilatkozatok és megállapodások közös szabálya, hogy azt érvényesen csak írásban lehet megtenni A munka törvénykönyve szerinti megszüntetési módoktól nem lehet érvényesen eltérni.
A munkaviszony megszüntetése közös megegyezéssel
A munkáltató és a munkavállaló közös megegyezéssel bármikor megszüntetheti a munkaviszonyt. A munkaviszonynak a fenti módon történő megszüntetéséhez azonban a felek közös befolyásmentes akaratnyilvánítása szükséges. A megállapodásnak tartalmaznia kell a munkaviszony megszüntetésére irányuló közös szándékot és annak időpontját.
Mikor lehet előnyös a közös megegyezés?
A munkaviszony ezen megszüntetési formájának elsősorban az az előnye, hogy a felek megállapodhatnak olyan kérdésekben is, amelyek a munkaszerződés és a törvény kereteitől eltérhetnek. Például olyan kérdésekben is meg lehet állapodni, hogy a megállapodás megkötése és a megszűnés megjelölt ideje között eltelt időtartamra a munkáltató eltekintsen a munkavállaló munkavégzési kötelezettségeitől, díjfizetés mellett. A közös megegyezés megállapított időpontja eshet olyan időszakra, amikor a munkavállaló a rendes felmondás szempontjából felmondási tilalom alatt állna, vagy eshet pihenőnapra, vagy munkaszüneti napra.
A felek a közös megegyezésben az egyébként járó juttatásokhoz képest is eltérően állapodhatnak meg. Például ki lehet kötni végkielégítés kifizetését akkor is, ha egyébként nem járna, lehet engedélyezni a munkáltató tulajdonát képező, de a munkavállaló által használt eszközök további használatát is.
Mivel nem árt tisztába lenni a közös megegyezés aláírásakor?
Megfelel a közös megegyezés írásbeli alaki feltételeinek, ha a két fél jognyilatkozata külön okiratban szerepel, tartalma azonban egybevág. Fontos, hogy a közös megegyezéses megszüntetés egyik fél részérő sem kényszeríthető ki, hiszen a megállapodás mindkét fél befolyásmentes akaratnyilvánításával jön létre. A közös megegyezéssel kapcsolatos egyéb kérdéseire is adok tanácsot, illetve igény szerint készítek és véleményezek ilyen megállapodást, szükség esetén képviselem a felet az egyeztető tárgyalások alkalmával. (Elérhetőség)
A munkaviszony megszüntetése rendes és rendkívüli felmondással
A rendes felmondás a határozatlan idejű jogviszony egyoldalú megszüntetésére szolgáló jognyilatkozat, melynek megtételére a munkáltató és a munkavállaló is jogosult, hiszen a munkaviszony tartama alatt bármelyik fél körülményeiben bekövetkezhet olyan változás, amely miatt a munkaviszonyt nem kívánja fenntartani.
A rendkívüli felmondás is egyoldalú címzett jognyilatkozat, mely mindkét fél által gyakorolható határozott idejű munkaviszony esetén is, amely a jogviszonyt azonnali hatállyal szünteti meg. A rendes és rendkívüli felmondásokkal kapcsolatos további kérdéséire is szívesen állok rendelkezésére. (Elérhetőség)
Milyen egyéb módokon szűnhet meg a munkaviszony?
A munkaviszony azonnali hatályú megszüntetésére próbaidő alatt kerülhet sor. Az azonnali hatály azt jelenti, hogy nem kell alkalmazni a törvény felmondásra vonatkozó szabályait, (a felmondási időre, felmondási védelemre vonatkozó szabályokat, a felmondást nem kell indokolni), hanem a munkaviszony, – az azonnali megszüntetésére irányuló írásbeli nyilatkozatot követően – megszűnik.
A határozott időre szóló munkaviszony megszüntethető a felek döntése szerint a határozott idő lejárta előtt is, de a munkáltató köteles ekkor a még hátralévő időre járó, de maximum egy évi átlagkeresetet megfizetni.